2014. február 25., kedd

A sportág legnevesebb képviselői II. - Evgenia Kanaeva

Anna Bessonova nagy riválisa Evgenia Olegovna Kanaeva, orosz ritmikus gimnasztika tornász. Híres az elegáns előadásmódjáról, amelyet magas színvonalú és nehéz technikai elemekkel díszít. Ő az egyetlen egyéni tornász, aki két olimpiai aranyérmet (2008 Peking, 2012 London) szerzett úgy, hogy minden kéziszer mutatványban aranyérmet szerzett.


Rekord mennyiségű bajnoki címet szerzett, 17 világbajnoki és 13 európa-bajnoki cím van már a tarsolyában.
1990. április 2-án született a szibériai Omszkban. Édesanyja Svetlana maga is ritmikus gimnasztika tornász volt. Édesapja Oleg Kanaev, edző és korábbi birkózó. Bátyja Egor szintén birkózó.
Jelenleg a Szibériai Állami Egyetem hallgatója. Sportkarrierje után érdeklődést mutatott a rajzolás és a zongorázás felé. Odavan az idegen nyelvek tanulásáért és számítógépes tantárgyakért.

Szalaggyakorlat a 2008-as pekingi olimpián:

A sportág legnevesebb képviselői I. - Anna Bessonova

A ritmikus gimnasztika világhírű képviselője Anna Bessonova, ukrán nemzetiségű sportoló. 1984. július 29-én látta meg a napvilágot Kijevben. Édesapja Vladimir Bessonov, a Dynamo Kiev futball játékosa; édesanyja Viktoria, korábbi kétszeres világbajnok ritmikus gimnasztika csapat tagja.
Anna öt évesen kezdett edzeni ritmikus gimnasztikát. Édesanyja szívesebben látta volna lányát a balett színpadon, de Anna a ritmikus gimnasztika mellett döntött. Edzői Albina és Irina Deriugina (anya-lánya) voltak a Deriugina Iskolában az ukrán fővárosban, Kijevben.
Eredményei:

  • kétszeres olimpiai bronzérmes (2004 Athén, 2008 Peking)
  • egyszeres világbajnok aranyérmes (2007)
  • kétszeres világbajnok ezüstérmes (2005, 2003)
  • kétszeres világbajnok bronzérmes (2001, 2009)
  • négyszeres európai bajnok ezüstérmes (2004, 2006) és bronzérmes (2002, 2006)
2003-as budapesti karika versenye, amelyet arany éremmel díjaztak. :)

2014. február 24., hétfő

A ritmikus gimnasztikáról általánosságban

A ritmikus gimnasztika vagy röviden RG egy olyan sportág, amelyben csak nők tornázhatnak. A rövid, 2-3 perces gyakorlatokat zenére kell bemutatni. Az RG a balett, a torna és a tánc elemeiből épül fel. A versenyzők egyéniben és csapatban is indulhatnak a különböző tornákon.
Anna Bessonova, egyéni
Orosz RG csapat
Kortól függően különböző kéziszerekkel kell bemutatni a gyakorlatot a versenyzőknek. Az öt lehetséges kéziszer-sorrendben: labda, karika, kötél, szalag, buzogány.
A legfiatalabb versenyzők szabadgyakorlat formájában mutatják be tudásukat, tehát kéziszer használata nélkül tornáznak.